پیکر آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی صبح روز گذشته پس از اقامه نماز توسط رهبر معظم انقلاب با حضور اقشار مختلف امت حزب الله در مصلی تهران تشییع شد.

به گزارش سین جیم به نقل از پایگاه خبری ربیع، پیکر آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی صبح روز گذشته پس از اقامه نماز توسط رهبر معظم انقلاب با حضور اقشار مختلف امت حزب الله در مصلی تهران تشییع شد.

ساعت هشت صبح، ایستگاه مترو شهید بهشتی و مصلی برای رفتن به محل نماز و تشییع پیکر آیت الله هاشمی شاهرودی، بسیار شلوغ بود. دانشجو و طلبه، کاسب و کارگر، معمم و مکلا، زن و مرد، پیر و جوان همه آمده بودند. این آخرین وداع امت حزب الله در تهران با این فقیه عالیقدر است.

آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی، مرجع عالیقدر جهان تشیع، بزرگ شاگرد آیت الله شهید سیدمحمدباقر صدر، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و کسی که دوران طلایی قوه قضائیه را در دوره ریاست خود رقم زد، سوم دی‌ماه از دنیا رفت و انقلاب و امام امت باز هم در کوران فتنه‌ها تنهاتر شدند و یار و کارگزاری وفادار از دست دادند. امت حزب الله که در مراسم وداع شامگاه چهارشنبه در مسجد امام صادق(ع) سنگ تمام گذاشته بودند، این بار نیز در روزی که تعطیل نبود، باز هم از شهرهای مختلف ایران و نه فقط تهران، آمدند تا از غم رهبری بکاهند و به ایشان تسلیت بگویند. مردی از سبزوار آمده بود. دیگری از اصفهان. آذری زبان‌ها هم حضور داشتند. تمام مصلی پر شده بود. پس از قرائت قرآن توسط آقایان پورزرگر و ابوالقاسمی و مداحی مرتضی طاهری، همه منتظر رهبر معظم انقلاب اسلامی بودند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای هنگام ورود به مصلی با شعارهای«ای رهبر آزاده، آماده‌ایم آماده» و «خونی که در رگ ماست، هدیه به رهبر ماست» از سوی امت حزب الله استقبال شدند. ایشان پیش از اقامه نماز تاکید کردند که همه، اذکار نماز میت را بخوانند. پس از اقامه نماز میت توسط ولی امر مسلمین جهان، پیکر پاک آیت الله هاشمی شاهرودی بر روی دستان مردم از طرف ضلع شرقی مصلی با مداحی امیر عباسی تشییع و به قم فرستاده شد تا در حرم مطهر حضرت معصومه(س) در جوار دختر امام موسی بن جعفر(ع) و مراجع تقلید، به خاک سپرده شود.

آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی در حرم مطهر کریمه اهل بیت(ع) آرام گرفت

مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی شاهرودی در قم از مسجد امام حسن عسکری (ع) تا حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد و اقشار مختلف مردم، طلاب، فضلا، مسؤولان کشوری و لشکری، اعضای خبرگان، اعضای جامعه مدرسین و نمایندگان مجلس در این مراسم حضور یافتند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه از جمله شرکت کنندگان در این مراسم بودند.

پس از تشییع، مراسم سوگواری در حرم مطهر حضرت معصومه(س) با حضور گسترده مردم برگزار و سپس پیکر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در جوار مضجع ملکوتی بانوی کرامت حضرت فاطمه معصومه (س) به خاک سپرده شد.

این ضایعه بدون اغراق جبران ناپذیر است

حجت الاسلام دکتر محمدحسین بیاتی، رئیس دانشگاه عدالت و از شاگردان آیت الله هاشمی شاهرودی در گفت‌وگو با خبرنگار کیمیای وطن، با بیان اینکه شامگاه سوم دی‌ماه ساعت ۱۰ حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی پس از تحمل دوره طولانی کسالت رحلت کرد، اظهار داشت: آن بزرگوار جزو فقهای دو قرن اخیر حوزه‌های شیعه بود. جایگاه علمی آیت الله شهید صدر بر کسی پوشیده نیست. ایشان شاید تنها کسی است که از شهید بزرگوار آیت الله صدر اجازه کتبی اجتهاد در سنین جوانی دارند. ایشان موفق شدند به سرعت مراتب تحصیلی خودشان را طی کنند و در درس مرحوم آیت الله خویی، مرحوم امام خمینی(ره) و مرحوم شهید صدر حاضر شدند و توجه همه بزرگواران را از لحاظ هوش سرشار و نبوغی که داشت به خود جلب کرد.

وی افزود: حوزه درس ایشان در نجف اشرف و قم بیش از نیم قرن از پربارترین و دقیق‎ترین محافل علمی حوزه‌های علمی تشیع به شمار می‌رفت. شاگردان برجسته ایشان امروز در حوزات علمیه نجف، لبنان و قم و اقصی نقاط جهان تشیع پراکنده و منشأ برکات هستند. تشریح آثار گسترده علمی ایشان به حدی است که در این مصاحبه مختصر نمی‌گنجد.

حجت الاسلام بیاتی گفت: همانطور که رسول خدا(ص) فرمودند: اذا مات مؤمن الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمه لایصدها شیء. یک ضایعه‌ای وارد شد که جبران شدنی نیست چون ایشان مصداق اتم مؤمن فقیه بودند که در این روایت از رسول خدا(ص) نقل شده است. این ضایعه بدون اغراق جبران ناپذیر است.

اشراف کامل بر فقه و اصول داشت

حجت الاسلام سیدحسین فاطمیه، حقوقدان و از شاگردان آیت الله هاشمی شاهرودی در گفت‎وگو با خبرنگار کیمیای وطن اظهار داشت: در دروه ده ساله‌ای که خدمت ایشان بودم، اشراف کاملی بر مباحث فقه و اصول داشت. با توجه به حافظه قوی و تسلط کاملی که نسبت به متون فقهی داشت، ما در کنار این مباحث اخلاق از ایشان یاد گرفتیم. واقعا استادی بودند که در بین اساتید حوزه و دانشگاه کمتر مانند ایشان را دیده بودیم. درگذشت ایشان خیلی ضایعه بزرگی برای همه دانشجویان و دانشگاهیان و طلاب بود.

وی افزود: یکی از توفیقات مضاعفی که داشتم، گذراندن دوره در دانشگاه عدالت بود. فهرست مباحث درسی و تالیفات ایشان در آنجا وجود دارد و حدود چهل کتاب از ایشان در ابواب متنوعی مثل مسائل روز جامعه، مسائل فقهی و سیاسی و در اکثر مباحث بحث‌های خیلی جالب و خوبی داشته‌اند.

حجت الاسلام فاطمیه با بیان اینکه بعید می‌دانم کسی بتواند جای ایشان را بگیرد، ادامه داد: ما در بین طلبه‌ها فکر نمی‌کنم از هر ۵هزار طلبه‌ای بتوانیم یک نفر در آینده مثل ایشان داشته باشیم که بعید می‌دانم. با این اتفاق ثلمه و شکاف بزرگی بین علما و مراجع معظم تقلید پیش آمد که جایش پر شدنی نیست.

وی درباره نحوه مدیریت آیت الله هاشمی شاهرودی در حوزه و مسئولیت‌ها گفت: ایشان معمولا پس از تدریس دقایقی را کنار منبر می‌نشست و به سوالات طلاب پاسخ می‎داد که اگر سوال و ابهامی داشتیم، از ایشان می‎پرسیدیم. ایشان علاوه بر اشراف بر مسائل فقاهتی، متخلق به اخلاق اسلامی بود و یکی از دوره‎های طلایی بعد از انقلاب برای قوه قضائیه دوره ریاست ایشان بود. قضات و وکلا و مراجعین این مطلب را قبول دارند که دوره ده ساله ریاست آیت الله هاشمی شاهرودی دوره طلایی برای قوه قضائیه بود. هرچقدر از سجایا و بزرگواری ایشان بگوییم، زبان قاصر است.

در محافل علمی و اجرایی یک استوانه بود

حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی، فعال سیاسی اصولگرا و معاون پارلمانی دولت دهم در گفت‌وگو با خبرنگار کیمیای وطن با بیان اینکه آیت الله هاشمی شاهرودی از شخصیت‌های کم نظیری بود که واقعا رفتن ایشان یک ثلمه و شکافی در عالم اسلام بود. ایشان هم در محافل علمی و حوزوی و هم در محافل اجرایی و سیاسی کشور یک استوانه بود. جاهای خاصی که کمتر کسی می‌توانست آن را مدیریت کند، رهبر معظم انقلاب اسلامی به ایشان می‌سپردند. از جمله آن می‌توان هیئت عالی حل اختلاف را در سال ۹۰ نام برد. بسیاری از مسائل مورد اختلاف بین دولت و مجلس را از این طریق نهایی می‌کرد و گزارش به رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌داد. در مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری خدمات ایشان در مسیر انقلاب اسلامی ماندگار خواهد بود.

فدایی انقلاب بود

حجت الاسلام احمد سالک، نماینده مردم اصفهان در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار کیمیای وطن درباره فقدان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی یکی از شخصیت ها و چهره هاای حوزه‌های علمیه قم و نجف و از شخصیت هایی بود که فقیه عالم اصولی با بصیرت بود. این شخصیت در نظام مقدس جمهوری اسلامی مثل شورای محترم نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت و مجلس خبرگان رهبری حضور فعال و بابصیرت و بایقین داشت.

وی ادامه داد: من افتخار داشتم حدود ۱۴سال در مجلس اعلای انقلاب اسلامی در محضر ایشان همکار بودیم و فعالیتی برای مردم شریف و عزیز عراقی که تحت ستم صدامی بودند که جنگ هشت ساله را به ملت ما به فرمان اربابان آمریکایی و اسرائیلی‌اش تحمیل کرد، انجام می‌دادیم.

عضو جامعه روحانیت مبارز درباره شخصیت آیت الله هاشمی شاهرودی تصریح کرد: این شخصیت بزرگوار هم از نظر مسائل علمی به روز و مسلط به مسائل اقتصادی به دلیل اینکه شاگرد مرحوم شهید صدر، صاحب اقتصادنا بود، شخصیتی بود که از نظر مسائل اقتصادی با نگاه اقتصاد اسلامی بسیار وارد بود. این مطلب مهم بود. من آنچه که از ایشان سراغ دارم؛ خوش اخلاقی، متخلق به اخلاق اسلامی، انسانی صبور و شکور و انسانی فعال و خودجوش و دلسوز برای انقلاب اسلامی و برای جامعه اسلامی کشور ما و عراق و مردم در نقاط مختلف بود.

وی افزود: فقدان این شخصیت برای ما نگران کننده و ضایعه بزرگی است. واقعا ثلمه‌ای بر پیکر انقلاب اسلامی و نظام ما وارد کرد. ولی امیدواریم که ان شاءالله خداوند توفیق دهد که بتوانیم در صراط ایشان باشیم.

حجت الاسلام سالک با بیان اینکه نکته مهم این است که شخصیت‌ها بعضا مختلفند، تاکید کرد: اما آن شخصیتی که وجودش مفید برای اسلام و انقلاب اسلامی و مردم باشد، مصداق آن مرحوم آیت الله شاهرودی بود. آنچه که من از ایشان و برادرانشان و خانواده محترمشان دیدم این بود که بسیار خانواده محترم و متدینی بودند و واقعا فدایی امام و انقلاب اسلامی بودند.

اشک مردم بر قاضی القضات عادل

به گزارش کیمیای وطن، همچنین شامگاه ۴دی‌ماه، پیکر مطهر آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی را برای وداع امت حزب الله به مسجد امام صادق(ع) آوردند. همه آمده بودند. علمای موسفیدی که سال‌ها در محضر شاگرد آیت الله شهید صدر تلمذ کرده بودند. جوانانی که در دوران طلایی قوه قضائیه کودکی بیش نبودند. مردمی که جز خدمت از آیت الله هاشمی شاهرودی ندیدند و مسئولینی که خاطرات نیک از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام داشتند.

هنگامی که قاری قرآن مجید بر کنار پیکر مطهر این فقیه شورای نگهبان خواند که ان الابرار لفی نعیم، مردم به معنای واقعی کلمه اشک می ریختند. با چند نفر از مردم عادی، و همچنین شاگردان و فعالین سیاسی صحبت کردم. با پیرمردی که صحبت می‌کردم، مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی را از نزدیک نمی‌شناخت؛ اما خدماتش را به اسلام و انقلاب اسلامی دیده بود. دیگری شاگردش بود و چندسالی از این مرجع تقلید شیعیان کسب فیض کرده بود. بعضی دانشجویان دانشگاه امام صادق(ع) هم حضور داشتند. مرد میانسالی بود که بسیار بی‌تابی می‌کرد. خودش را از خدمتگزاران بیت آیت الله هاشمی شاهرودی معرفی کرد. بسیار خوبی از ایشان دیده بود و می‎گفت که دیگر مثل ایشان نداریم و جای ایشان پر نخواهد شد.

پس از قرائت قرآن و اجرای حسن سلطانی، این سیدمجید بنی‎فاطمه بود که با خواندن روضه حضرت سیدالشهدا(ع)، دل‌های امت حزب الله را به کربلا برد. خاتمه این مراسم، تشییع پیکر مطهر آیت الله هاشمی شاهرودی با فریاد یا زهرا(س) توسط امت حزب الله بود.

سجاد کمالی

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد