با موافقت نمایندگان خانه ملت هر کس مرتکب قاچاق اطفال و نوجوانان شود به مجازات حبس درجه ۳ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، ۷ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان اعاده شده از شورای نگهبان با اصلاح جزء (۳) بند (ث) ماده (۶) با ۱۵۳ رأی موافق، ۵ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۴ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در جزء (۳) بند (ث) ماده (۶) اصلاحی آمده است: پوشش بیمه‌ای موضوع ماده ۱۴۸ قانون کار مصوب ۲۹/۸/۱۳۶۹ برای نوجوانان بین ۱۵ تا ۱۸ سال شاغل.

همچنین با اصلاح ماده (۷) با ۱۴۹ رأی موافق، ۱۱ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۳ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده (۷) آمده است: هر یک از والدین، اولیاء یا سرپرستان قانونی طفل و نوجوانان و تمام اشخاصی که مسئولیت نگهداری، مراقبت و تربیت طفل را برعهده دارند برخلاف مقررات قانون تأمین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی مصوب ۳۰/۴/۱۳۵۳ از ثبت‌نام و فراهم کردن موجبات تحصیل طفل و نوجوانان واجد شرایط تحصیل تا پایان دوره متوسطه امتناع کنند و یا به هر نحوی از تحصیل او جلوگیری کنند، به انجام تکلیف یاد شده و جزای نقدی درجه ۷ محکوم می‌شود.

تبصره- در صورت عدم تمکن والدین و سرپرستان قانونی به تشخیص دادستان، وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی کشور مکلفند امکانات لازم را برای تحصیل اطفال و نوجوانان فراهم کنند.

در ادامه با اصلاح بند (ث) ماده (۹) با ۱۱۷ رأی موافق، ۱۲ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۰ رأی موافقت کردند.

در بند فوق آمده است: آزار جنسی ناشی از بی‌توجهی و سهل‌انگاری شدید و مستمر حسب مورد به یکی از مجازات‌های درجه ۸ قانون مجازات اسلامی.

همچنین نمایندگان با ۱۱۴ رأی موافق، ۱۰ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۸ نماینده حاضر در جلسه با اصلاح ماده ۷ به شرح ذیل موافقت کردند.

ماده ۱۲- هر کس مرتکب قاچاق اطفال و نوجوانان شود به مجازات حبس درجه ۳ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

در ادامه تبصره (۱) ماده (۱۳) نیز با ۱۴۱ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۹ نماینده حاضر در جلسه اصلاح شد.

در این تبصره آمده است: انتقال اعضا و جوارح به بیماران نیازمند مشروط به اینکه عنوان مثله و اهانت و هتک نداشته باشد و همچنین برداشتن آن عضو موثر در مرگ او نباشد از مشمول این ماده مستثنی است.

همچنین ماده (۱۷) لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان با ۱۳۸ رأی موافق، ۷ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۰ نماینده حاضر در جلسه به شرح ذیل اصلاح شد:

ماده ۱۷- هر کس از وقوع جرم یا شروع به آن یا خطر شدید و قریب‌الوقوع علیه طفل یا نوجوانی مطلع بوده یا شاهد وقوع آن باشد و با وجود توانایی اعلام و گزارش به مقامات یا مراجع صلاحیت‌دار و کمک طلبیدن از آنها از این امر خودداری کند یا در صورت عدم دسترسی به این مقامات و مراجع و یا عدم تأثیر دخالت آنها در رفع تجاوز و خطر، از اقدامات فوری و متناسب برای جلوگیری از وقوع خطر و یا تشدید نتیجه آن امتناع کند، مشروط بر اینکه با این اقدام خطری متوجه خود او یا دیگران نشود، به یکی از مجازات‌های درجه ۶ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

در ادامه ماده (۱۸) این لایحه اعاده شده از شورای نگهبان با ۱۴۳رأی موافق، ۳ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۰ نفر به شرح ذیل اصلاح شد:

ماده ۱۸- افشای هویت کسی که وقوع جرم یا شروع به ارتکاب آن یا خطر شدید و قریب‌الوقوع علیه طفل یا نوجوان را گزارش میدهد، جز با رضایت خود او یا به موجب قانون و با رعایت حقوق طفل و موازین شرعی ممنوع است و مرتکب مجازات درجه ۸ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود و در مواردی که افشای هویت موجب وقوع جرم علیه گزارش‌ دهنده شود، افشاکننده حسب مورد به یک یا چند مجازات درجه ۷ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

در پایان نمایندگان بند (۲) ماده ۵۱ مبنی بر اینکه “قانون تأمین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی مصوب ۱۳۵۳ با اصلاحات بعدی” را با ۱۳۸ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۰ نماینده حاضر در جلسه حذف کردند./

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد