افروز نیوز- (اسماعیل داسدار) شهرستان شهریار در گذشته ای نه چندان دور به نگین سبز غرب استان تهران شناخته می شد و امروز فقط عنوان خشک و خالی این ادعا را یدک می کشد و دیگر از سرسبزی آن خبری نیست. تغییر کاربری اراضی کشاورزی و بویژه باغات این شهرستان آنچنان افسارگسیخته شده است که متاسفانه در هفته های شاهد آلودگی هوای ناب شهریار و تعطیلی مدارس هم بودیم.

امروز حال شهریار به عنوان ریه شهر تهران سرطانی شده است و خود نیاز به شیمی درمانی دارد تا شاید بتوان با جدیت مسئولین نظارتی و متولیان امر، مانع از رشد بی رویه غده ای سرطانی به نام تخریب باغات شهریار شد. غده ای که متاسفانه هر روز در پی غفلت مسئولین و سوء استفاده فرصت طلبان، رشدی بدخیم دارد و بزرگ تر می شود.

تخریب باغات و تغییر کاربری اراضی کشاورزی شهرستان شهریار زنگ خطری است که اگر متوقف نشود، قطعا در آینده ای نزدیک با کویری روبرو خواهیم بود که در محاصره رستوران و سفره خانه ها در آمده است. رستوران و سفره خانه هایی که قاطبه مالکین آنها از متمولین و سرمایه داران پایتخت هستند و با اهداف از پیش تعیین شده اقدام به خرید باغ جهت استفاده شخصی می کنند و در مدت زمانی بسیار کوتاه و لابی های نامتعارف در برخی دستگاه های شهرستان، طرح تغییر کاربری باغ خریداری شده را با دیوارکشی و احداث شبانه بنا در داخل محوطه ملک خود در دستور کار قرار می دهند و ناگهان شما با رستوران و سفره خانه ای روبرو می شوید که مانند قارچ و ناگهانی از داخل باغات شهریار با عناوین مختلف “باغ پایین، باغ بالا، باغ وسط، باغ اینور، باغ اونور و…” می رویند و شما را به کشیدن قلیان دعوت می کنند و این یعنی مرگ تدریجی باغات سرسبز شهریار که توسط عده ای سودجوی غریبه و البته غفلت مسئولین شهرستان رقم می خورد.

با نگاهی گذرا و تحقیق میدانی از نوع مالکیت سفره خانه ها و رستوران هایی که اتفاقا در میان باغات شهریار و در حاشیه مسیرهای اصلی شهر هم بنا شده اند، درخواهید یافت که عده ای سرمایه گذار با شناسنانه های صادره از بالانشینان پایتخت، باغات شهریار را آماج سودجویی و درآمدزایی خود کرده اند. این افراد به راحتی توانسته اند با تغییر کاربری باغات و اراضی کشاورزی منطقه و تبدیل آن به رستوران و سفره خانه، کشاورزی شهریار را به نابودی بکشانند و در ازای عرضه قلیان برای خود درآمد کسب کنند.

شایان ذکر است؛ اکثر این رستوران ها و سفره خانه ها از آنجا که خارج از عرف و قانون دایر شده اند، علاوه بر پروانه صنفی، برای آنها پروانه ساختمانی هم صادر نشده است و این یعنی دور زدن قانون که با غلفت و مدارای مسئولین و متولیان صورت گرفته است. برای اثبات این ادعا و روشن شدن موضوع نیز مسئولین نظارتی می توانند به چند مورد که اتفاقا در معابر اصلی و گلوگاه های شهری هم احداث شده اند سرکشی کرده و از آنها مدارک ساخت و ساز و صنفی را مطالبه نمایند تا عمق فاجعه روشن شود.

حال جای سوال اینجاست که چگونه می شود عده ای از پایتخت صرفا به پشتوانه پول و ثروت خود بتوانند با استفاده از لابی های آنچنانی به راحتی جای درختان و باغات شهریار را با قلیان عوض کنند و متولیان هم چشم خود را بر روی اینهمه تخلف ببندند…؟؟

سفره خانه هایی که رفته رفته به میکده تبدیل می شوند!!!

متاسفانه بعضا اخبار ناخوشایندی از برخی سفره خانه های سطح شهرستان شهریار به گوش می رسد که اصلا قابل تحمل برای شهرستانی که بالغ بر ۱۰۰۰ شهید والامقام را تقدیم این نظام مقدس کرده است، نیست.

از گوشه و کنار شنیده می شود که در برخی از این باغ تالارها یا همان سفره خانه ها، فعالیت هایی خلاف شرع و عرف عمومی صورت می گیرد. یعنی از سرو مشروبات الکی گرفته تا…!!!

همانگونه در بالا اشاره شد، عده زیادی از فعالین و مالکین سفره خانه های شهرستان شهریار فاقد پروانه کسب هستند و این افراد عموما در این شهرستان نیز سکونت ندارند. یعنی این شهرستان شهیدپرور را حیات خلوت خود پنداشته و از هر عملی سر باز می زنند در حالیکه انتظار می رفت بازرسی اتحادیه به عنوان متولی این حوزه ضمن سرکشی نامحسوس به این مراکز، با متخلفین برخورد جدی می نمود. اما متاسفانه تا کنون گزارشی از سوی بازرسین این اتحادیه مبنی بر پلمب مراکزی که فاقد پروانه کسب هستند یا فعالیتی دور از شان نظام مقدس جمهوری اسلامی دارند، مخابره نشده است و قطعا در صورت پرسش نیز مدعی می شوند که برای متقاضی پرونده تشکیل شده و مراحل قانونی را طی می کند و این پاسخ یعنی خم کردن قانون فرار از پاسخگویی شفاف!!!

حال جای سوال از مسئولین اتحادیه به عنوان متولی و مسئول مستقیم این صنف اینجاست؛ در مجموع چند باغ تالار (سفره خانه) در سطح شهرستان فعالیت می کنند و چند درصد از این تعداد، فاقد پروانه کسب هستند؟ و اینکه دلیل اجازه فعالیت غیرقانونی به این افراد چیست؟

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد